Urząd m.st. Warszawy
Mapa strony Twój przewodnik
  • Polska wersja językowa
  • Angielska wersja językowa
  • Niemiecka wersja językowa
  • Francuska wersja językowa
  • Rosyjska wersja językowa
  • Hiszpańska wersja językowa
  • Włoska wersja językowa
Szukaj
Szukaj
Szukaj
There are countless reasons to fall in love with Warsaw

Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Patronki Warszawy

Do wyposażenia kościoła należy m.in. słynący łaskami obraz Matki Bożej Łaskawej, Patronki Warszawy, podarowany królowi Janowi Kazimierzowi przez papieża Innocentego X (XVII w.) oraz „Anielskie Drzwi” zaprojektowane przez Igora Mitoraja (2009 r.).

ulica Świętojańska 10 (mapa)
www.laskawa.pl
Kościół Matki Bożej Łaskawej
Przeglądanie tej mapy wymaga Javascript.

Świątynia zbudowana była w latach 1609-1629 z fundacji króla Zygmunta III Wazy. Inicjatorem tego przedsięwzięcia był między innymi Piotr Skarga. Późnorenesansowa budowla zachwyca okazałą kopułą i smukłą wieżą. Ze względu na bezpośrednie sąsiedztwo Archikatedry cieszy się jednak nieco mniejszą popularnością wśród turystów.
W czasie powstania warszawskiego w 1944 roku kościół został doszczętnie spalony, a jego odbudowa trwała do 1957 roku. W przeciwieństwie do sąsiedniej Archikatedry, odbudowano go zgodnie z jego przedwojennym wyglądem, w renesansowej formie.
Do szczególnie cennego wyposażenia należą między innymi: obraz słynący łaskami Matki Bożej Łaskawej, Patronki Warszawy, podarowany królowi Janowi Kazimierzowi przez papieża Innocentego X oraz barokowa rzeźba Matki Bożej Łaskawej z początku XVIII wieku.
Z kamiennym niedźwiedziem leżącym przed kościołem związana jest romantyczna legenda, wg której zaklęty w głaz nieśmiały książę czeka na kobietę, której miłość może przywrócić mu człowiecze kształty. Uwagę zwracają zamontowane w sierpniu 2009 roku „Anielskie Drzwi” zaprojektowane przez słynnego rzeźbiarza Igora Mitoraja, na których znajduje się wizerunek Matki Boskiej oraz aniołów.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.