Urząd m.st. Warszawy
Mapa strony Twój przewodnik
  • Polska wersja językowa
  • Angielska wersja językowa
  • Niemiecka wersja językowa
  • Francuska wersja językowa
  • Rosyjska wersja językowa
  • Hiszpańska wersja językowa
  • Włoska wersja językowa
Szukaj
Szukaj
Szukaj
There are countless reasons to fall in love with Warsaw

Muzeum Warszawy

Utworzone w 1936 roku posiada największy zbiór muzealiów związanych z historią stolicy liczący obecnie ponad 300 tysięcy eksponatów. Mieści się w jedenastu staromiejskich kamienicach.

Rynek Starego Miasta 28 - 42 (mapa)
tel. 22 596 67 00
www.muzeumwarszawy.pl
fot. Bartosz Bobkowski, Muzeum Warszawy

Utworzone w 1936 roku posiada największy zbiór muzealiów związanych z historią stolicy liczący obecnie ponad 300 tysięcy eksponatów.
Główna siedziba mieści się w jedenastu zabytkowych kamienicach przy północnej pierzei Rynku Starego Miasta. W latach 2014-2017 przeprowadzono ich gruntowną renowację zachowując jednak pierwotny układ przestrzenny wnętrz  z siedemnastowiecznymi drewnianymi stropami, detalami w sieniach i malowidłami.
Wystawa stała zatytułowana „Rzeczy warszawskie” liczy ponad siedem tysięcy przedmiotów, zarówno dzieł sztuki jak i rzeczy codziennego użytku  pochodzących z okresu od XIV do XX wieku. W zamyśle twórców wystawy mają one pełnić rolę świadków i uczestników historii miasta, pozwolić każdemu ze zwiedzających ułożyć własną indywidualną opowieść o Warszawie.
Ciekawe uzupełnienie wystawy stanowią infografiki: Dane Warszawskie i Dzieje Kamienic. Dzięki nim zwiedzający dowiedzą się czemu Warszawa zawdzięcza swój rozwój, kim są i byli jej mieszkańcy, jakie są najciekawsze elementy architektury czy jakim przemianom ulegały warszawskie budynki.
W muzeum działa też kawiarnia, kino organizujące seanse filmów o Warszawie, a także biblioteka z czytelnią varsavianistyczną. Na 5 kondygnacji znajduje się punkt widokowy, z którego roztacza się widok na Rynek Starego Miasta.
Budynek muzeum jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo na poziomie minus dwa i minus jeden, zero, plus jeden.

Odziały Muzeum:
Muzeum Warszawskiej Pragi
Muzeum Drukarstwa Warszawskiego
Muzeum Farmacji im. Antoniny Leśniewskiej
Muzeum Woli
Muzeum Ordynariatu Polowego
Muzeum  - Miejsce Pamięci Palmiry
Centrum Interpretacji Zabytku
Korczakianum

Godziny otwarcia:
wtorek - niedziela 10.00-19.00

Ceny biletów:
normalny - 20 PLN
ulgowy - 15 PLN
w czwartki wstęp bezpłatny

Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.