Urząd m.st. Warszawy
Mapa strony Twój przewodnik
  • Polska wersja językowa
  • Angielska wersja językowa
  • Niemiecka wersja językowa
  • Francuska wersja językowa
  • Rosyjska wersja językowa
  • Hiszpańska wersja językowa
  • Włoska wersja językowa
Szukaj
Szukaj
Szukaj
There are countless reasons to fall in love with Warsaw

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

W nowoczesnym gmachu na Muranowie, w centrum dawnej dzielnicy żydowskiej, znajduje się Muzeum Historii Żydów Polskich. Zadaniem tej instytucji jest przywracanie pamięci o stuleciach wspólnej polsko-żydowskiej historii.

ul. Anielewicza 6 (mapa)
tel. 22 471 03 01
www.polin.pl
fot. Zbigniew Panów pzstudio.pl

Zlokalizowanie Muzeum Historii Żydów Polskich właśnie na Muranowie nie jest dziełem przypadku. W tym miejscu przed II wojną światową znajdowało się centrum dzielnicy zamieszkałej przez ludność żydowską, a w jej trakcie, po utworzeniu getta, znajdował się tu budynek będący siedzibą Judenratu. Była to wyznaczona przez władze niemieckie rada getta. Po stłumieniu powstania w getcie Niemcy utworzyli na tym terenie obóz koncentracyjny, znany jako „Gęsiówka”. Jednak miejsce to zapisało się w historii nie tylko ze względu na wydarzenia z okresu wojny. W 1970 roku przed znajdującym się dokładnie naprzeciw dzisiejszego muzeum pomnikiem Bohaterów Getta ukląkł w historycznym geście kanclerz RFN Willi Brandt. Wydarzenie to zostało uznane za symboliczne przeprosiny Niemiec za zbrodnie Holocaustu. Nowoczesne muzeum ma nadać temu miejscu kolejny aspekt – stając się miejscem dialogu ma budować nowe płaszczyzny porozumienia między dwoma tak tragicznie doświadczonymi narodami.
Projekt budynku został wyłoniony w drodze międzynarodowego konkursu. Zwyciężył zespół fińskich architektów – zaprojektowana przez nich bryła kryje w sobie wiele symbolicznych treści. Przez jej jednolitą, szklaną fasadę przebiega potężne pęknięcie mające przywoływać skojarzenia z biblijnym przejściem Izraelitów przez Morze Czerwone. Na szklanych taflach, które pokrywają elewację, widnieją hebrajskie i łacińskie litery, układające się w słowo „Polin”. Po hebrajsku oznacza ono Polskę, ale słowo to można również odczytać jako sformułowanie „tu odpoczniesz”. Niektórzy wierzą, że zostało to uznane za dobry omen przez tułających się po targanej konfliktami religijnymi średniowiecznej Europie Żydów i dlatego zaczęli się oni masowo osiedlać na ziemiach polskich. Były one wyjątkową w skali ówczesnej Europy oazą tolerancji, co sprawiło, że w XVI wieku na obszarze Rzeczypospolitej mieszkało ok. 80% światowej populacji żydowskiej.
Współczesna architektura budynku idealnie odpowiada zadaniom Muzeum Historii Żydów Polskich, którego celem jest w nowoczesny sposób ukazywać 1000 lat współistnienia narodów polskiego i żydowskiego.
Wystawa stała została otwarta w 2014 roku. Dodatkowo w gmachu Muzeum odbywają się rozmaite spotkania, koncerty, spektakle oraz inne wydarzenia.

Godziny otwarcia:
poniedziałek, czwartek, piątek 10.00-18.00 (ostatnie wejście o godz. 16.00)
środa, sobota, niedziela 10.00-20.00 (ostatnie wejście o godz. 18.00)

Ceny biletów:
Wystawa stała:
normalny - 25 PLN, ulgowy - 15 PLN, rodzinny (max. 2 dorosłych i 4 dzieci do 18. roku życia) - 55 PLN
w czwartki wstęp bezpłatny

Wystawa czasowa:
normalny - 12 PLN, ulgowy - 8 PLN, rodzinny (max. 2 dorosłych i 4 dzieci do 18. roku życia) - 30 PLN
w czwartki wstęp bezpłatny

Wystawa stała i czasowa (bilet łączony):
normalny - 30 PLN, ulgowy - 20 PLN, rodzinny (max. 2 dorosłych i 4 dzieci do 18. roku życia) - 65 PLN

Wspólny bilet upoważniający do wstępu na wystawę stałą Muzeum POLIN oraz wystawy czasowe Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma, do zabytkowej synagogi imienia Ryfki i Zalmana Nożyków oraz cmentarza żydowskiego przy ulicy Okopowej: normalny - 40 PLN, ulgowy - 25 PLN
Bilet do kupienia on-line na bilety.polin.pl oraz w kasach muzeum.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.