Urząd m.st. Warszawy
Mapa strony Twój przewodnik
  • Polska wersja językowa
  • Angielska wersja językowa
  • Niemiecka wersja językowa
  • Francuska wersja językowa
  • Rosyjska wersja językowa
  • Hiszpańska wersja językowa
  • Hiszpańska wersja językowa
Szukaj
Szukaj
Szukaj
There are countless reasons to fall in love with Warsaw

Kościół św. Marcina

Ufundowany w XIV wieku był wielokrotnie przebudowywany (w stylu barokowym). W XVIII wieku zyskał wspaniałą „falującą” fasadę. W latach 70. i 80. XX wieku w kościele skupiały się środowiska opozycyjne.

ulica Piwna 9/11 (mapa)
Kościół św. Marcina
Przeglądanie tej mapy wymaga Javascript.

Kościół znajduje się przy ulicy Piwnej, która jest najdłuższą ulicą Starego Miasta – jej długość wynosi 250 m. Ufundowany w 1356 roku przez księcia mazowieckiego Ziemowita i jego żonę Eufemię, był wielokrotnie przebudowywany w stylu barokowym. Ostatniej przebudowy dokonano w XVIII wieku pod kierunkiem architekta Karola Baya, który zaprojektował między innymi wspaniałą „falującą” fasadę.
Obok znajdują się zabudowania klasztorne oo. Augustianów, gdzie w XVI wieku odbywały się sejmiki województwa mazowieckiego, dzięki czemu kościół św. Marcina był najważniejszą i najbardziej znaną po Katedrze świątynią w Warszawie.
Późnobarokowe wnętrze uległo całkowitemu zniszczeniu w 1944 roku, a po wojnie nie zostało już odtworzone. Obecnie wnętrze jest w dużej mierze nowoczesne, jedynym ocalałym elementem jest częściowo spalony krucyfiks zawieszony na filarze w nawie głównej.
Kościół pełni role związane z nabożeństwami ekumenicznymi oraz duszpasterstwem środowisk warszawskiej inteligencji. W latach 70. i 80. XX wieku w kościele skupiały się środowiska opozycyjne.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.