Urząd m.st. Warszawy
Mapa strony Twój przewodnik
  • Polska wersja językowa
  • Angielska wersja językowa
  • Niemiecka wersja językowa
  • Francuska wersja językowa
  • Rosyjska wersja językowa
  • Hiszpańska wersja językowa
  • Włoska wersja językowa
Szukaj
Szukaj
Szukaj
There are countless reasons to fall in love with Warsaw

Fotoplastikon

Warszawski Fotoplastikon stanowi jedyne w Polsce i jedno z niewielu na świecie czynnych urządzeń tego typu. Powstał na początku XX wieku. W jego zbiorach znajduje się ponad 3000 oryginalnych fotografii z Warszawy i różnych zakątków naszego globu.

Al. Jerozolimskie 51 (mapa)
tel. 22 629 60 78
www.fotoplastikonwarszawski.pl
Fotoplastikon
Przeglądanie tej mapy wymaga Javascript.

Fotoplastikon to popularne na przełomie XIX i XX wieku urządzenie, umożliwiające widzom oglądanie zmieniających się trójwymiarowych zdjęć. Warszawski Fotoplastikon jest unikalny. Stanowi jedyne w Polsce i jedno z niewielu na świecie czynnych urządzeń tego typu. Powstał na początku XX wieku i z niewielkimi przerwami działał przez całe stulecie, zachowując przy tym pierwotną lokalizację.
W zbiorach Fotoplastikonu znajduje się ponad 3000 oryginalnych fotografii z różnych zakątków naszego globu, począwszy od zdjęć dokumentujących otwarcie Kanału Sueskiego, poprzez wyprawy na Spitzbergen, Japonię jakiej nie znamy oraz naturalnie Warszawę na przełomie wieków. W latach przedwojennych Fotoplastikon pełnił funkcje edukacyjne, dostarczając aktualnych fotografii najbardziej oddalonych i trudno dostępnych części świata. Podczas wojny, niekontrolowany przez hitlerowców, dawał chwile wytchnienia warszawiakom i stanowił jeden z punktów kontaktowych konspiracji. Po wojnie, w latach 40. i 50. cieszył się ogromną popularnością dzięki prezentacji zdjęć z Zachodu, ukazujących miasta, do których wyjazd był prawie niemożliwy. Pokazom towarzyszyła muzyka jazzowa z pierwszych, sprowadzanych prywatnymi kanałami płyt, co sprawiało, że Fotoplastikon był miejscem częstych spotkań bikiniarzy, tępionych przez władze ludowe na równi z jazzem. Wybrany kilka lat temu przez warszawiaków za magiczne miejsce stolicy, a w 2008 roku wzięty pod opiekę przez Muzeum Powstania Warszawskiego, Fotoplastikon jest trwałym elementem tożsamości Warszawy.

Godziny otwarcia:
śr.-niedz. 10.00-18.00

Ceny biletów:
normalny - 4 PLN, ulgowy - 2 PLN, w czwartek wstęp bezpłatny

Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.