Urząd m.st. Warszawy
Mapa strony Twój przewodnik
  • Polska wersja językowa
  • Angielska wersja językowa
  • Niemiecka wersja językowa
  • Francuska wersja językowa
  • Rosyjska wersja językowa
  • Hiszpańska wersja językowa
  • Hiszpańska wersja językowa
Szukaj
Szukaj
Szukaj
There are countless reasons to fall in love with Warsaw

Cmentarz Powązkowski

Cmentarz jest najbardziej znaną zabytkową nekropolią w Warszawie - skarbnicą rzeźby i małej architektury. Cały teren cmentarza objęty jest ścisłą ochroną konserwatorską. Spoczęły tutaj ciała wielu wybitnych Polaków.

ulica Powązkowska 14 (mapa)
www
Cmentarz Powązkowski
Przeglądanie tej mapy wymaga Javascript.

Cmentarz, nazywany w skrócie Powązkami (od nazwy osiedla), zlokalizowany w dzielnicy Wola, jest najbardziej znaną zabytkową nekropolią w Warszawie. Wcześniejsze – od średniowiecza sytuowane w granicach miasta – cmentarze nie mogły już spełniać swojej roli. Początkowo Powązki zlokalizowane były za miastem, w okolicach wsi o tej nazwie. Cmentarz zajmuje 44 ha, czyli tyle, co całe państwo Watykan.
Założony został w 1790 roku, według projektu Dominika Merliniego – nadwornego architekta króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. W katakumbach znajdują się prochy osób z otoczenia króla i jego rodziny. Na Powązkach spoczęły ciała wielu wybitnych Polaków, między innymi: przywódcy insurekcji warszawskiej Jana Kilińskiego, aktora i reżysera Wojciecha Bogusławskiego, reformatora szkolnictwa Stanisława Konarskiego, polityka i publicysty Hugo Kołłątaja, pisarza Bolesława Prusa oraz reżysera Krzysztofa Kieślowskiego.
W 1925 roku przy południowej ścianie katakumb założono Aleję Zasłużonych. Spoczęli w niej między innymi: pisarz i laureat nagrody Nobla Władysław Reymont, poeta Leopold Staff oraz pisarka Maria Dąbrowska. Szacuje się, że na terenie Powązek pochowanych może być nawet 1 mln ludzi. Dokładne wyliczenia nie są możliwe, bo księgi cmentarza zostały zniszczone podczas II wojny światowej.
Na terenie Powązek, od strony ulicy Powązkowskiej, znajduje się ufundowany przez Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz prymasa Michała Poniatowskiego kościół pw. św. Karola Boromeusza. Był kościołem parafialnym i cmentarnym – pełnił nawet funkcje kostnicy. W czasie powstania warszawskiego, gdy Niemcy zlokalizowali na cmentarzu stanowisko ciężkiej artylerii, spadające bomby wznieciły w kościele pożar. W jego wyniku spadła kopuła, zawaliła się część dachu, a zabytkowe dzwony spadły z wieży i stopiły się. Powojenną renowację ukończono w latach 60. XX wieku.
Cmentarz Powązkowski mimo, iż mocno ucierpiał podczas II wojny światowej, jest bogatym muzeum dziejów miasta, a także skarbnicą rzeźby i małej architektury. Znajdziemy tu wybitne dzieła klasycyzmu, secesji i sztuki współczesnej. Cały teren cmentarza objęty jest ścisłą ochroną konserwatorską.
Od 1974 roku na rzecz ratowania zabytkowych pomników, działa Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa (1910-1999, założyciela Komitetu, pisarza i publicysty). Z jego inicjatywy od 1975 roku odbywają się coroczne kwesty w dniu Wszystkich Świętych, 1 listopada. Kwestują osoby znane z telewizji i teatru, sportowcy oraz politycy, co dla wielu odwiedzających cmentarz jest niepowtarzalną okazją do rozmowy ze swoimi idolami. Zaduszkowa kwesta wpisała się już na stałe w charakter Powązek.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.