Urząd m.st. Warszawy
Mapa strony Twój przewodnik
  • Polska wersja językowa
  • Angielska wersja językowa
  • Niemiecka wersja językowa
  • Francuska wersja językowa
  • Rosyjska wersja językowa
  • Hiszpańska wersja językowa
  • Włoska wersja językowa
Szukaj
Szukaj
Szukaj
There are countless reasons to fall in love with Warsaw

Centrum Nauki Kopernik

Jedna z najnowocześniejszych tego typu instytucji w Europie.

ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20 (mapa)
tel. 22 596 41 00
www.kopernik.org.pl

Planetarium Niebo Kopernika"

fot. Centrum Nauki Kopernik

Tu muzyka idzie ramię w ramię z biologią, a matematyka z architekturą. Nauka wchodzi w świat emocji, a nawet sami zwiedzający mogą stać się też przedmiotem obserwacji. Różnorodność eksponatów zgromadzonych na kilku tysiącach metrów kwadratowych stwarza przestrzeń, w której każdy ma szansę dokonać odkrycia. Na przykład w galerii „Świat w ruchu” można przekonać się na własnej skórze, co czuł astronauta Neil Armstrong, gdy stawał na Księżycu. W galerii „Re:Generacja” dowiemy się czego i dlaczego się boimy. Galeria „Strefa światła” to świetne miejsce dla tych, którzy lubią zagadki kryminalne, a w galerii „Człowiek i środowisko” najważniejszym eksponatem staje się sam zwiedzający. W Koperniku nie ma przewodników. Tu każdy samodzielnie wybiera swoją ścieżkę zwiedzania i decyduje, jakie chce przeprowadzić doświadczenia i w jakiej kolejności. Jednak warto zwrócić się do animatorów, pracujących w każdej galerii, którzy chętnie objaśnią działanie eksponatów i opowiedzą o zjawiskach naukowych. W Koperniku działa pierwszy na świecie teatr robotyczny. Ruchami głównych aktorów – RoboThespianów steruje sprężone powietrze, a zamiast serca łomoce 40-watowy głośnik. Działa tu też Teatr Wysokich Napięć- najbardziej elektryzujący teatr w Polsce, w którym zwiedzający poczuje napięcie na każdym kroku. 

Wokół budynku znajduje się Park Odkrywców, w którym za pośrednictwem dźwiękowych instalacji „Echo”, „Konferencja” i „Zwierciadła akustyczne” można komunikować się na odległość. Nad jego projektem wspólnie pracowali inżynierowie, artyści i projektanci zieleni. Latem w kinie plenerowym na terenie „Parku Odkrywców” wyświetlane są filmy popularnonaukowe i organizowane koncerty.   

Do największych atrakcji należy jedno z najnowocześniejszych planetariów multimedialnych na świecie - „Niebo Kopernika”, gdzie dzięki projekcjom na sferycznym ekranie, otaczającym widownię ze wszystkich stron oraz nowoczesnym technologiom multimedialnym, uczestnicy seansów odnoszą wrażenie przebywania w najodleglejszych zakątkach kosmosu, w głębi oceanu lub w środku wulkanu.

Na dachu Centrum Nauki Kopernik znajduje się ogród. Inspiracją dla jego projektantów było zjawisko erozji.. Zielony dach pełni funkcję nie tylko dekoracyjną, ale także tłumi hałas, latem schładza, a zimą izoluje budynek przed stratami ciepła. Z dachu CNK widać Wisłę i jej praski brzeg, most Świętokrzyski, Stadion Narodowy, a także sąsiedni ogród dachowy na Bibliotece Uniwersyteckiej.

Godziny otwarcia:
wrzesień - grudzień 2017: wtorek - piątek 9.00-18.00, sobota, niedziela 10.00-19.00
styczeń - marzec 2018: wtorek - piątek 9.00-18.00, sobota, niedziela 10.00-19.00
kwiecień - czerwiec 2018: wtorek - piątek 8.00-18.00, sobota, niedziela 10.00-19.00
lipiec - sierpień 2018: wtorek - niedziela 10.00-19.00

Ceny biletów:
normalny - 27 PLN
ulgowy - 18 PLN
grupowy - 15 PLN/os.

Od 12 grudnia 2017r. pełna pula biletów na wystawy i do laboratoriów będzie dostępna przez internet. W kasach będzie można kupić tylko te bilety, które nie sprzedały się w internecie. Zakup w kasach będzie możliwy najwcześniej na 1,5 przed godziną wejścia. Brak biletów w Internecie oznacza, że nie będzie ich można kupić również na miejscu.

Godziny otwarcia ogrodu na dachu:
wrzesień - październik: wtorek - niedziela 10.00-17.00
listopad - kwiecień: przerwa zimowa, ogród nieczynny
maj - sierpień: wtorek - niedziela 10.00-20.00
Wstęp do ogrodu jest bezpłatny.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.