Urząd m.st. Warszawy
Mapa strony Twój przewodnik
  • Polska wersja językowa
  • Angielska wersja językowa
  • Niemiecka wersja językowa
  • Francuska wersja językowa
  • Rosyjska wersja językowa
  • Hiszpańska wersja językowa
  • Włoska wersja językowa
Szukaj
Szukaj
Szukaj
There are countless reasons to fall in love with Warsaw

Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego

Nowoczesny gmach Biblioteki składa się z dwóch budynków połączonych pasażem, tzw. uliczką, przykrytą przeszklonym dachem.
Największą atrakcją BUW-u jest ogród na dachu budynku, który jest jednym z największych i najpiękniejszych ogrodów dachowych w Europie.

ul. Dobra 56/66 (mapa)
tel. 22 552 51 78
www.buw.uw.edu.pl
Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego
Przeglądanie tej mapy wymaga Javascript.

Nowy gmach BUW został oddany do użytku w grudniu 1999 roku. Nowoczesny gmach Biblioteki składa się z dwóch budynków: frontowego (tzw. rogala) i głównego. Obie części połączone są pasażem, tzw. uliczką, przykrytą przeszklonym dachem. Zarówno część frontowa, jak i kondygnacja podziemna wynajmowane są instytucjom komercyjnym. Właściwy budynek Biblioteki, którego wejście zwieńczone jest ogromną rozwartą księgą z napisem HINC OMNIA, składa się z czterech kondygnacji – dla użytkowników udostępniony jest parter. Czytelnicy mają bezpośredni dostęp do części zbiorów, bez konieczności wypełniania rewersów i korzystania z pośrednictwa bibliotekarzy. Wśród regałów z wolnym dostępem znajdują się miejsca pracy czytelników, bądź to w postaci kilkuosobowych stołów, bądź indywidualnych stanowisk pracy lub całkowicie wyizolowanych i zamkniętych kabin, które można wynająć na kilka dni czy tygodni.
Będąc w Bibliotece można odwiedzić Galerię Plakatu Polskiego, w której znajdują się oryginalne powojenne afisze, niektóre rzadkie i bardzo cenne. Kolekcja liczy około 7 tysięcy tytułów, wśród nich plakaty filmowe, teatralne, okolicznościowe i polityczne. W Galerii można obejrzeć i kupić plakaty znakomitych polskich artystów grafików: Henryka Tomaszewskiego, Andrzeja Pągowskiego, Jana Lenicy, Jana Młodożeńca, Franciszka Starowieyskiego i innych.
Największą atrakcją BUW-u jest ogród na dachu budynku, który rozpościera się na powierzchni ponad 1 hektara. Jest on jednym z największych i najpiękniejszych ogrodów dachowych w Europie. Ogród uniwersytecki jest ogólnie dostępny (choć ogrodzony i zamykany) i stanowi doskonałe miejsce wypoczynku nie tylko dla studentów czy pracowników naukowych, ale także warszawiaków niezwiązanych z Uniwersytetem. Ogród składa się z dwóch części: górnej (o powierzchni 2000 m2) i dolnej (o powierzchni 15 000 m2), połączonych strumieniem z kaskadowo spływającą wodą. Można w nim podziwiać różnorodne gatunki i odmiany roślin, posadzone w trzech odmiennie skomponowanych częściach. Z mostków i tarasu widokowego można podziwiać panoramę Warszawy, Most Świętokrzyski i Wisłę. Odwiedzający ogrody mogą też przez specjalne okna lub szklany dach zajrzeć z góry do wnętrza Biblioteki.

Godziny otwarcia:
Biblioteka:
pon.-pt. 9.00-21.00, sob. 12.00-19.00, niedz. 15.00-20.00
(w lipcu i sierpniu godziny ulegają zmianie)

Ogród:
1 - 30 kwietnia 8.00 - 18.00
1 maja - 30 września 8.00 - 20.00
1 - 31 października 8.00 - 18.00
1 listopada - 31 marca (bez wstępu na dach)  8.00 - 15.00

Wstęp bezpłatny

Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.