Urząd m.st. Warszawy
Mapa strony Twój przewodnik
  • Polska wersja językowa
  • Angielska wersja językowa
  • Niemiecka wersja językowa
  • Francuska wersja językowa
  • Rosyjska wersja językowa
  • Hiszpańska wersja językowa
  • Włoska wersja językowa
Szukaj
Szukaj
Szukaj
There are countless reasons to fall in love with Warsaw

Warszawska Praga

Prawobrzeżna Praga przez stulecia była samodzielnym miastem, przyłączonym formalnie do Warszawy dopiero u schyłku XVIII wieku. Przez lata drugorzędna część miasta, w której funkcjonowały obok siebie trzy różne wyznania (katolicyzm, prawosławie i judaizm), ocalała od zniszczeń wojennych. Jest dziś fascynującą dzielnicą, którą artyści wybierają na atelier, galerie oraz alternatywne teatry. Powstały tu modne kluby i niezwykle specyficzny klimat, a obiekty postindustrialne zamieniono w centra kultury, kina, galerie i puby. Z drugiej strony to właśnie na Pradze spotkamy wiele ulic, które w całości zachowały dawną zabudowę, odnajdziemy dawne latarnie i przedwojenne bruki.


ZOOOgród Zoologiczny

ul. Ratuszowa 1/3
www.zoo.waw.pl

Utworzony w 1928 roku w północnej części Parku Praskiego początkowo posiadał tylko 500 okazów.  Całkowicie zniszczony w czasie II wojny światowej  został otwarty ponownie w 1948 r. Obecnie znajduje się tutaj ponad 12 tysięcy zwierząt, należących do ponad 500 gatunków. Szczególną uwagę warto zwrócić na rezydencję goryli i szympansów, ptaszarnię z halą wolnych lotów imitującą azjatycką dżunglę, hipopotarium, w którym można obserwować baraszkujące pod wodą hipopotamy czy nowoczesne akwarium zamieszkiwane przez rekiny i płaszczki.  Więcej informacji

Na terenie ogrodu znajduje się też Willa Żabińskich - modernistyczny dom, w którym w czasie II wojny światowej ówczesny dyrektor ZOO Jan Żabiński z żoną ukrywali osoby potrzebujące pomocy, głównie zbiegłych z getta Żydów. W pomieszczeniach została przywrócona atmosfera i klimat lat trzydziestych ubiegłego wieku, a niezwykła historia spisana przez żonę dyrektora posłużyła za kanwę książki „Azyl” Diane Ackerman. Na jej podstawie powstała hollywoodzka produkcja o tym samym tytule z Jessicą Chastain w roli głównej. 

Park Praski
ulica Ratuszowa

Jedno z głównych miejsc rozrywki po prawej stronie Wisły. Na jego terenie można też zobaczyć popularne „miśki”, czyli zorganizowany w 1952 roku wybieg dla niedźwiedzi brunatnych oraz rzeźbę żyrafy ufundowaną przez warszawskie ZOO w 1981 roku jako dar dla warszawskich dzieci. Więcej informacji


Kościół MBLKościół Matki Bożej Loretańskiej
ul. Ratuszowa 5a
www.mbloretanska.republika.pl

To najstarsza świątynia Pragi, wzniesiona w I połowie XVII wieku. Jej projektantem był królewski architekt Konstanty Tencalla. We wnętrzu znajduje się tzw. domek loretański (kopia domu Matki Boskiej znajdującego się we włoskim miasteczku Loretto), w którym znajduje się XV-wieczna figura Matki Boskiej Kamionkowskiej.

 

Plaże nad Wisłą
Warte odwiedzenia w sezonie letnim, kiedy tętnią życiem dniem i nocą. 

Plaża nad Wisłą

Plaża Praska
ul. Wybrzeże Helskie 

pozwala na wiele rozrywek – leżaki, wiklinowe kosze oraz boiska do siatkówki i badmintona, a wieczorami muzyka najlepszych dj’ów. Wszystkich z pewnością zauroczy też, widziana stąd w całej okazałości, jedna z najładniejszych panoram Starówki. Z lewej strony Wisły można się na nią dostać darmowym promem spod Podzamcza.

 


 

Plaża Poniatówka

ulica Wybrzeże Szczecińskie

Oferuje atrakcje sportowe, można tu pogrillować, a w pobliżu znajdują się modne kluby 

 

 

 


Plaża Saska Kępa

ul. Wał Miedzeszyński

Spokojna enklawa zieleni.Jest tu duży plac zabaw dla dzieci, dopływa też prom z przystani przy Cyplu Czerniakowskim.

 

PGE Narodowy

al. Ks. J. Poniatowskiego 1

www.pgenarodowy.pl

Supernowoczesny, największy stadion w Polsce wybudowany na Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012™. Odbywają się tu nie tylko mecze, ale też wielkie wydarzenia: koncerty gwiazd światowego formatu, międzynarodowe konferencje, targi i imprezy sportowe. Zimą zamienia się w największe w Polsce „Zimowe Miasteczko” z 3 lodowiskami, górką lodową, torem do curlingu i największym w stolicy krytym Skateparkiem.

 


Park Skaryszewski

al. Zieleniecka, al. Waszyngtona,ul. Międzynarodowa

 

Rozległy park o urozmaiconej rzeźbie terenu, w którym sztuczny wodospad i jeziorka, a także liczne rzeźby współgrają z bogatą szatą roślinną. Dzięki szerokim alejom jest też doskonałym miejscem do biegania i jazdy na rowerze. Więcej

Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.