Urząd m.st. Warszawy
Mapa strony Twój przewodnik
  • Polska wersja językowa
  • Angielska wersja językowa
  • Niemiecka wersja językowa
  • Francuska wersja językowa
  • Rosyjska wersja językowa
  • Hiszpańska wersja językowa
  • Włoska wersja językowa
Szukaj
Szukaj
Szukaj
There are countless reasons to fall in love with Warsaw

Trakt Królewski

Trakt Królewski to najbardziej reprezentacyjna arteria miasta, której trasa łączy dawne rezydencje królewskie. Rozpoczyna się przy Placu Zamkowym i biegnie przez Łazienki Królewskie, aż do Wilanowa. Kształtowany przez wieki kompleks urbanistyczny urzeka klimatem kościołów, parków i rezydencji.

Plac Zamkowy
Krakowskie Przedmieście
Nowy Świat
Plac Trzech Krzyży
Aleje Ujazdowskie
Łazienki Królewskie
Wilanów


PLAC ZAMKOWY
Zamek Królewski
Zamek Królewski

pl. Zamkowy 4, tel. 22 35 55 170
www.zamek-krolewski.pl

Zbudowany w XV wieku był rezydencją książąt mazowieckich. Z chwilą przeniesienia stolicy z Krakowa, stał się siedzibą króla oraz władz. Był wielokrotnie przebudowywany, a podczas II wojny światowej zburzony. Odbudowano go wykorzystując ocalałe fragmenty. 
Dziś charakterystyczna bryła Zamku z wieżą zegarową (z której codziennie o godz. 11.15 odgrywany jest hejnał) otwiera drogę na Starówkę. Atrakcjami Muzeum są dwa oryginalne obrazy Rembrandta („Dziewczyna w ramie obrazu” i „Uczony przy pulpicie”) oraz prace Bernarda Bellotta zw. Canaletto, nadwornego malarza ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego. Obrazy Canaletta były bezcenną pomocą przy powojennej odbudowie miasta.
Od strony Wisły znajdują się, oddane po gruntownej renowacji, Arkady Kubickiego,  które wspierały skarpę z Zamkiem nadając zarazem monumentalny kształt ogrodowej elewacji. Po powstaniu 1831 roku przekształcono je na stajnie i koszary, a potem na garaże. Arkady są oryginalną budowlą, która nie została zniszczona podczas II wojny światowej.
(fot. m.st. Warszawa)

Kolumna Zygmunta
Kolumna króla Zygmunta III Wazy

Najstarszy i najwyższy świecki pomnik w Warszawie wzniesiony w 1644 roku z inicjatywy króla Władysława IV na cześć Zygmunta III Wazy, jego ojca, który przeniósł stolicę z Krakowa do Warszawy. Pomnik ma 22 m wysokości, a postać króla mierzy 275 cm. Trzymana w prawej dłoni szabla symbolizuje jego dzielność, a krzyż w lewej - nieustanną gotowość do walki ze złem. Według legendy opuszczenie przez króla szabli ku dołowi zwiastować będzie miastu zbliżającą się klęskę.
Podczas II wojny światowej pomnik runął, a jego roztrzaskaną kolumnę umieszczono przy Zamku (od strony Trasy W-Z), gdzie można ją oglądać do dnia dzisiejszego. (fot. Tomasz Nowak)KRAKOWSKIE PRZEDMIEŚCIE


Krakowskie Przedmieście

Jedna z najpiękniejszych ulic Warszawy. Po gruntownym remoncie ulica zmieniła się w szeroki deptak z wąską jezdnią pośrodku. Wzdłuż chodników umieszczono m.in. szklane kubiki z reprodukcjami obrazów XVIII-wiecznej Warszawy pędzla Canaletta.
W okresie letnim w weekendy ulica jest zamykana dla zmotoryzowanych i razem z Nowym Światem staje się najsłynniejszym deptakiem w stolicy.
Spacer Krakowskim Przedmieściem zaczynamy zwyczajowo od Placu Zamkowego, jednak numeracja kamienic zaczyna się na drugim jego krańcu – gdzie u stóp pomnika Mikołaja Kopernika ulica łączy się z Nowym Światem.
(fot. Tomasz Nowak)Kamienica Prażmowskich
Kamienica Prażmowskich

ul. Krakowskie Przedmieście 89

Rokokowa kamienica z czasów saskich (zbudowana już ok. 1660 roku, pierwotnie była kamienicą królewskiego lekarza). Obecnie mieści się tutaj Dom Literatury oraz pierwsze w Polsce schody ruchome, sprowadzone ze Związku Radzieckiego, zbudowane w 1949 roku. (fot. Wanda Hansen)


kościół św. Anny
Kościół św. Anny (akademicki)

ul. Krakowskie Przedmieście 68

Wzniesiony w drugiej połowie XV wieku gotycki kościół był darem dla zakonu bernardynów. Wielokrotnie niszczony i odbudowywany w różnych stylach. Obecna klasycystyczna fasada kryje bogate barokowe wnętrze. Kościół znajdujący się w pobliżu najważniejszych uczelni warszawskich, pełni funkcje świątyni akademickiej. Więcej informacji
Na przykościelnej dzwonnicy znajduje się taras widokowy. (fot. Filip Kwiatkowski)


Pomnik Adama Mickiewicza

Pomnik Adama Mickiewicza

Pomnik jednego z najwybitniejszych polskich poetów epoki romantyzmu. Został  odsłonięty w 1898 roku, w setną rocznicę urodzin poety, w okresie nasilonej rusyfikacji po powstaniu styczniowym. Pomnik był „bohaterem” wydarzeń marca 1968 roku. To tutaj zorganizowano słynną manifestację w proteście przeciw zdjęciu z afisza, na prośbę ambasady ZSRR, „Dziadów” w Teatrze Narodowym. Więcej informacji
(fot. Tomasz Nowak)
Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.