Urząd m.st. Warszawy
Mapa strony Twój przewodnik
  • Polska wersja językowa
  • Angielska wersja językowa
  • Niemiecka wersja językowa
  • Francuska wersja językowa
  • Rosyjska wersja językowa
  • Hiszpańska wersja językowa
  • Włoska wersja językowa
Szukaj
Szukaj
Szukaj
There are countless reasons to fall in love with Warsaw

Socrealizm w Warszawie


W latach 1949-1956 architektom odbudowującym Warszawę ze zniszczeń wojennych narzucony został nowy, „socjalistyczny w treści i narodowy w formie” styl – realizm socjalistyczny, postulujący zgodność wizji świata z ideologicznymi tezami marksizmu: komunikatywność formy, optymizm, uprzywilejowanie tematyki pracy i tradycji ruchu robotniczego. Klasycznym przykładem budowli w stylu socrealistycznym są MDM oraz Pałac Kultury i Nauki, ozdobione monumentalnymi rzeźbami przedstawiającymi chłopów, robotników i przodowników pracy.

Muranów
Muranów

Jedno z pierwszych osiedli powojennej Warszawy, zbudowane w latach 1949-1956. Przed wojną osiedle zabudowane kamienicami, zamieszkane głównie przez ludność żydowską. Podczas okupacji Niemcy utworzyli tu tzw. duże getto, a po upadku powstania w getcie, cały teren został zrównany z ziemią. Nowe, socrealistyczne osiedle powstało na gruzowisku getta. Projekt nawiązywał do „wzorów angielskich”, bliskich idei miasta-ogrodu. Stanęły tu domy mieszkalne dla 30 tys. osób, szkoły, żłobki, przedszkola i kina. Charakterystyczne dla tego „robotniczego raju” są monumentalne bramy, które można zauważyć już na początku ulicy gen. Andersa.


PKiN
Pałac Kultury i Nauki

pl. Defilad 1
Informacja: tel. 22 656 76 00
www.pkin.pl

Wzniesiony jako „dar narodu radzieckiego dla polskiego”. Pomysłodawcą jego budowy był sam J. Stalin. Pałac to najmłodszy zabytek w Warszawie. W roku 2015 Pałac obchodził 60-lecie! Jest najbardziej charakterystyczną budowlą i najwyższym budynkiem w Warszawie (237 m), widocznym z każdego jej zakątka.
W Pałacu Kultury znajduje się ponad 3 tysiące pomieszczeń, a jego niekwestionowaną atrakcją jest taras widokowy na 30 piętrze, z którego można podziwiać wspaniałą panoramę stolicy. Na szczycie Pałacu Kultury znajduje się zegar odsłonięty w 2000 r. Jest to najwyżej położony zegar wieżowy na świecie, a zarazem drugi co do wielkości w Europie. Średnice każdej z czterech tarcz zegara mają po 6 metrów. Inną ciekawostką wieży są jej niezwykli mieszkańcy - nie każdy wie, że znajduje się tu gniazdo sokoła wędrownego, który od wielu lat składa tu jaja. Więcej informacji


Niedaleko Pałacu Kultury i Nauki, przy skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i ulicy Marszałkowskiej (przy wejściu do przejścia podziemnego) znajduje się specyficzny, siedmiotonowy, granitowy słup, zwany „Kamiennym drogowskazem”. Wypisane są na nim odległości do europejskich stolic oraz wybranych miast Polski. Wśród starszych mieszkańców Warszawy był on też znany pod nazwą "słupa miłości", gdyż było to miejsce, w którym umawiano się na randki.


Plac Defilad
Plac Defilad

Przylegający do Pałacu Kultury i Nauki, miał służyć propagandowym wystąpieniom przywódców Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. W chwili powstania placu był on największym tego typu założeniem w Europie. W jego centralnej części wybudowano istniejącą do dzisiaj trybunę, ozdobioną sylwetką orła, z której w okresie PRL dygnitarze przyjmowali marsze i defilady. Po przemianach ustrojowych w Polsce plac stracił na znaczeniu, ograniczono także znacznie jego powierzchnię. Obecnie planowane jest nowe zagospodarowanie przestrzeni. Na placu mają powstać Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Teatr TR Warszawa według projektu Pracowni Thomas Phifer And Partners z Nowego Jorku.


Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa (MDM)

Zbudowana w latach 1951-1952 na terenie gdzie przed wojną mieszkali zamożni warszawiacy. MDM obejmuje rejon placu Konstytucji, ulicy Marszałkowskiej i ulicy Waryńskiego. Zamysłem władz komunistycznych było utworzenie dużego, samowystarczalnego osiedla w centrum miasta z przeznaczeniem głównie dla ludności klasy robotniczej. Budowa osiedla stała się też okazją do zasłonięcia wyeksponowanego na osi ulicy Marszałkowskiej Kościoła Najświętszego Zbawiciela.


Plac Konstytucji
Plac Konstytucji

Główny punkt MDM. Jego nazwa miała upamiętniać stalinowską Konstytucję PRL, uchwaloną w 1952 roku. Plac wytyczono w osi ulicy Marszałkowskiej, w miejscu ścisłej zabudowy miejskiej. Mimo ogromnych zniszczeń wojennych, na potrzeby wytyczenia tak dużego placu, musiano wyburzyć wiele znajdujących się tu kamienic. Plac stanowi jedno z największych w skali świata socrealistycznych założeń urbanistycznych – zbiega się tu 7 ciągów komunikacyjnych, a wolna przestrzeń może być wykorzystywana na potrzeby zgromadzeń publicznych. Najbardziej widocznymi elementami Placu są charakterystyczne, monumentalne latarnie.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.