Urząd m.st. Warszawy
Mapa strony Twój przewodnik
  • Polska wersja językowa
  • Angielska wersja językowa
  • Niemiecka wersja językowa
  • Francuska wersja językowa
  • Rosyjska wersja językowa
  • Hiszpańska wersja językowa
  • Hiszpańska wersja językowa
Szukaj
Szukaj
Szukaj
There are countless reasons to fall in love with Warsaw

Miejsca Pamięci Narodowej


Historia nie oszczędzała tej części Europy, a Warszawa niejeden raz dała się poznać jako miasto niezłomne. Znajdziemy w nim wiele przykładów bohaterskiej walki na przestrzeni dziejów miasta, lecz Warszawa walcząca to przede wszystkim dramatyczne doświadczenia II wojny światowej.
W samym powstaniu warszawskim (1944 r.) – patriotycznym zrywie przeciwko niemieckiemu okupantowi, zginęło ok. 200 tys. mieszkańców i zniszczono 85% zabudowy. W niektórych rejonach miasta zniszczenia były całkowite – miasto zostało niemal starte z powierzchni ziemi. Straty kulturalne, obejmujące spalone biblioteki i zbiory muzealne, świątynie i pałace, Zamek Królewski, wreszcie dobytek ludności są niemożliwe do oszacowania.
Na wielu warszawskich ulicach możemy odnaleźć tablice upamiętniające miejsca walk, czy miejsca egzekucji dokonywanych na Polakach w czasie II wojny światowej.

Muzeum Powstania Warszawskiego
Muzeum Powstania Warszawskiego

ul. Grzybowska 79 (wejście od ul. Przyokopowej)
tel. 22 539 79 05
www.1944.pl

Otwarte w 60. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego, jest jednym z najciekawszych i najliczniej odwiedzanych muzeów stolicy. Nowoczesna ekspozycja opisuje nie tylko heroiczną walkę, ale i codzienne życie powstańców. Za pomocą obrazów i dźwięków przedstawiono historię dni poprzedzających wybuch Powstania, kolejne jego fazy, a także wyjście Powstańców z Warszawy i ich dalsze losy. Szczególną atrakcję stanowi wieża muzealna, z której rozciąga się widok na Warszawę i Park Wolności z Murem Pamięci, na którym wyryto ponad 10 000 nazwisk poległych Powstańców. Muzeum jest wyrazem hołdu dla Warszawiaków, którzy walczyli i ginęli za niepodległą Polskę i jej stolicę. Więcej informacji
(fot. Warszawska Organizacja Turystyczna)

Mauzoleum Walki i Męczeństwa
Mauzoleum Walki i Męczeństwa

al. Szucha 25
tel. 22 629 49 19
www.muzeum-niepodleglosci.pl

W latach okupacji (1939-1945) Aleja Szucha cieszyła się wyjątkowo złą sławą. Ulica wchodziła w skład zamkniętej tzw. dzielnicy niemieckiej, a jej nazwę zmieniono na Strasse der Polizei (ulica Policyjna). Tę część miasta, wygrodzoną szlabanami, nazywano czasem ironicznie „gettem dla Niemców”.
W gmachu przy alei Szucha 25 mieściła się siedziba niemieckiej policji politycznej. W podziemiach budynku znajdowało się więzienie śledcze, gdzie torturowano zatrzymanych, a podczas powstania dokonywano masowych egzekucji Polaków. Po zakończeniu wojny byli więźniowie i mieszkańcy Warszawy traktowali to miejsce jak cmentarz - paląc tu znicze i składając kwiaty. Po wojnie utworzono tu Mauzoleum – miejsce pamięci narodowej.
Obecnie gmach zajmuje Ministerstwo Edukacji Narodowej. Mauzoleum mieści się w lewym skrzydle budynku. (fot. Muzeum Niepodległości w Warszawie)

Pomnik Armii Krajowej
Pomnik Armii Krajowej

ul. Wiejska

Pomnik upamiętniający Armię Krajową (AK) – zakonspirowane siły zbrojne Polskiego Państwa Podziemnego w czasie II wojny światowej. Były one najsilniejszą i najlepiej zorganizowaną organizacją podziemną w ówczesnej Europie.
(fot. Tomasz Nowak)


Budynek Past'y
Gmach PAST’y

ul. Zielna 37

W latach międzywojennych budynek należał do Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej (stąd skrót PASTa). Podczas II wojny światowej został zajęty przez Niemców jako obiekt strategiczny (przez centralę telefoniczną przechodziły wszystkie połączenia telefoniczne Berlina z okupacyjnymi władzami Generalnego Gubernatorstwa). Zdobycie gmachu przez żołnierzy batalionu „Kiliński”  w 1944 roku było jednym z ważniejszych wydarzeń powstania warszawskiego. W 2003 roku na dachu ustawiona została 4-metrowa kotwica – symbol Polski Walczącej. (fot. Tomasz Nowak)

Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.