Urząd m.st. Warszawy
Mapa strony Twój przewodnik
  • Polska wersja językowa
  • Angielska wersja językowa
  • Niemiecka wersja językowa
  • Francuska wersja językowa
  • Rosyjska wersja językowa
  • Hiszpańska wersja językowa
  • Hiszpańska wersja językowa
Szukaj
Szukaj
Szukaj
There are countless reasons to fall in love with Warsaw

Na Starym Mieście


 Zamek Królewski

Plac Zamkowy 4, tel. 22 355 51 70
www.zamek-krolewski.pl

Dawniej rezydencja królów. Obecnie jest tu muzeum, w którym niekiedy odbywają się też ważne uroczystości państwowe. Ciekawe jest, że od strony Wisły wygląda on zupełnie inaczej! Z charakterystycznej wieży zegarowej codziennie o godz. 11.15 odgrywany jest hejnał na 3 strony świata. Dlaczego nie na wschód? Z bardzo prostego powodu – wieża zegarowa ma tylko trzy okna… Po wybuchu II wojny światowej udało się uratować przed zagładą część cennego wyposażenia – w tym 4 królewskie trony. Można je teraz oglądać na stałych ekspozycjach Muzeum. Reszta zbiorów została zrabowana a sam zamek wysadzony w powietrze. O historii jego zniszczenia i odbudowy opowiada multimedialna wystawa znajdująca się w historycznych piwnicach zamku. Więcej informacji.

Kolumna Zygmunta
Kolumna króla Zygmunta III Wazy

Najstarszy i najwyższy (22 m) świecki pomnik w Polsce. Wzniesiony w 1644 roku przez króla Władysława IV na cześć ojca – króla Zygmunta III Wazy – który przeniósł stolicę Polski z Krakowa do Warszawy. W prawej dłoni król trzyma szablę, co wskazuje na jego męstwo, w lewej – krzyż, oznaczający nieustanną gotowość do walki ze złem. Według przesądów opuszczenie szabli ku dołowi oznacza klęskę dla państwa polskiego, a podniesienie do góry dobre czasy. Podczas II wojny światowej pomnik runął. Jego roztrzaskaną kolumnę umieszczono przy Zamku, gdzie można ją dziś oglądać.


Dzwonnica przy kościeleDzwonnica przy kościele św. Anny

ul. Krakowskie Przedmieście 68, tel. 22 826 89 91
www.taraswidokowy.pl

Znajduje się tuż przy Placu Zamkowym i mieści aż trzy dzwony ale powód, dla którego warto pokonać 150 kamiennych schodków na szczyt to jeden z najładniejszych widoków na Stare Miasto i prawobrzeżną Warszawę. Czynna przez cały rok.

Inne punkty widokowe

Dzwon na Kanonii

Kanonia to mały placyk tuż za Archikatedrą św. Jana. Nazwa pochodzi od XVII-wiecznych kamieniczek, w których mieszkali księża kanonicy. Dawniej znajdował się tutaj cmentarz parafialny, z którego pochodzi XVIII-wieczna figura Matki Boskiej, umieszczona przy wschodniej ścianie prezbiterium katedry. Na środku placyku znajduje się spiżowy dzwon z XVII wieku, który nigdy nie wisiał. Podobno obejście go 3 razy przynosi szczęście… Na Kanonii znajduje się również najwęższy dom w Warszawie.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.