Zielona Warszawa

Warszawa jest miastem zielonym. Niemal ¼ obszaru stolicy stanowią tereny zieleni: parki, skwery i ogrody, co stawia Warszawę wśród uprzywilejowanych metropolii europejskich. Uzupełnieniem historycznych parków, stanowiących oprawę królewskich i magnackich rezydencji, takich jak Ogród Saski, Łazienki czy Wilanów, są inne założenia, których przykładem może być nowoczesny ogród na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej lub Pole Mokotowskie stanowiące enklawę zieleni na styku kilku dzielnic i jedno z ulubionych miejsc mieszkańców Warszawy i turystów.
W Warszawie jest kilkanaście rezerwatów przyrody oraz dwa ogrody botaniczne. Jest to także jedno z niewielu miast na świecie, które może poszczycić się lasami rosnącymi w granicach miasta! Kampinoski Park Narodowy jest uznany przez UNESCO za Światowy Rezerwat Biosfery.
Warszawa, będąc wielkomiejską aglomeracją, jest jednocześnie azylem dla wielu gatunków zwierząt. Ich najliczniejszą grupę stanowią dzikie ptaki. I choć znajdują schronienie głównie nad zielonym brzegiem Wisły, ich wyjątkowym symbolem może być para sokołów wędrownych, obserwująca miasto z gniazda na szczycie Pałacu Kultury i Nauki.

Łazienki Królewskie
Park w Wilanowie
Ogród Saski
Ogród Krasińskich
Ogród na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego
Park Praski
Park Skaryszewski
Park Ujazdowski
Park Morskie Oko
Pole Mokotowskie
Park im. Edwarda Rydza-Śmigłego
Las Bielański
Kępa Potocka
Park im. Stefana Żeromskiego
Park Moczydło
Park im. gen. Józefa Sowińskiego
Kampinoski Park Narodowy
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego
Ogród Botaniczny PAN w Powsinie