Urząd m.st. Warszawy
Mapa strony Twój przewodnik
  • Polska wersja językowa
  • Angielska wersja językowa
  • Niemiecka wersja językowa
  • Francuska wersja językowa
  • Rosyjska wersja językowa
  • Hiszpańska wersja językowa
  • Włoska wersja językowa
Szukaj
Szukaj
Szukaj
There are countless reasons to fall in love with Warsaw

Zalew Zegrzyński

www.jezioro.zegrzynskie.pl
Zalew ZegrzyńskiWindsurfing

Zalew Zegrzyński, największy sztuczny zbiornik w okolicach Warszawy, jest zlokalizowany ok. 20 km od Warszawy. Obejmuje rozlewisko rzek Narwi i Bugu a jego powierzchnia wynosi 33 km2. Z Warszawą łączy go malowniczy Kanał Żerański. 

Zalew Zegrzyński to przede wszystkim miejsce wypoczynku, czemu sprzyjają liczne kąpieliska. W miejscowościach w jego bezpośrednim otoczeniu (między innymi Zegrze, Jachranka, Białobrzegi) powstało wiele ośrodków wypoczynkowych, domków letniskowych i gospodarstw agroturystycznych. Od wiosny do jesieni, w każdy weekend, tysiące warszawiaków przyjeżdżają tu szukać odpoczynku i ochłody. Do ich dyspozycji jest między innymi ”Dzika Plaża” w Nieporęcie, położonym przy południowym krańcu jeziora. Na spragnionych słońca i wody czekają ratownicy, wypożyczalnie sprzętu wodnego oraz niezbędne w takich miejscach natryski i toalety. Wzdłuż plaży wiedzie promenada ze ścieżkami rowerowymi i alejkami dla pieszych. Cały teren jest oświetlony i monitorowany. Równie dobrym miejscem odpoczynku jest plaża w Serocku (północna część jeziora), której atrakcją jest molo z pływającym pomostem, przy którym cumują łódki. Znajduje się tu plac zabaw dla dzieci, pola do gier plażowych i sportowych. Jest tu także budynek sanitarny z przebieralniami i toaletami oraz parking. Plaża w Wieliszewie jest jedną z największych publicznych plaż nad Jeziorem Zegrzyńskim. Odbywają się tu amatorskie mistrzostwa Zalewu Zegrzyńskiego w siatkówce plażowej oraz plażowe maratony filmowe.

W ostatnich latach rozbudowana została również baza konferencyjno-szkoleniowa – nowocześnie wyposażone obiekty z atrakcyjnymi terenami i zapleczem rekreacyjnym gotowe są przyjąć do kilkuset osób.  

Nad Jeziorem Zegrzyńskim panują doskonałe warunki do żeglowania, uprawiania windsurfingu i kitesurfingu. Amatorzy sportów wodnych mają do dyspozycji wypożyczalnie, jachtkluby oraz wiele innych atrakcji sportowych. Odbywające się tutaj regaty przyciągają nie tylko miłośników żeglugi, ale również profesjonalne załogi startujące w różnych klasach jachtów oraz desek windsurfingowych. Jezioro Zegrzyńskie to nie tylko atrakcja sezonu letniego. Gdy nastaje zima i wody zamarzają, jezioro staje się miejscem pasjonatów żeglarstwa zimowego – na zamarzniętą taflę ruszają miłośnicy bojerów.

Kluby jachtowe i windsurfingowe nad Jeziorem Zegrzyńskim:

www.azs.waw.pl
www.anw.pl/kontakt.html
bestsurf.prv.pl/cala.htm
www.jammasczarter.pl
www.lsurf.pl

Tereny wokół zalewu są przyjazne dla rowerzystów, trasy o różnych stopniach trudności mają łącznie 351 km.

Czyste wody i niewielka głębokość sprawiają, że Zalew Zegrzyński to również raj dla wędkarzy. Można tu łowić między innymi szczupaki, leszcze, karpie czy płocie. Każdego roku jezioro jest miejscem rozgrywania wielu wędkarskich zawodów rekreacyjnych a nawet sportowych jak np. Mistrzostwa Polski. 

Nad Jezioro Zegrzyńskie można dojechać autobusami komunikacji miejskiej: linie 705, 734 i 735, odjazd z pętli Żerań FSO lub autobusami PKS z Dworca Zachodniego.

Więcej informacji:
www.jezioro.zegrzynskie.pl  
www.jeziorozegrzynskie.info

Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.